27 Temmuz 2010 Salı

07/27 [News/Haber] Kim HyunJoong becomes Bae YongJoon-standard CF Model / Kim Hyun Joong Bae Yong Joon standartlarında bir CF modeli oldu

Credits:liezle.blogspot.comSinger cum actor Kim HyunJoong became a Bae YongJoon-standard CF model.

According to beauty cosmetic industry, Kim HyunJoong recently signed an exclusive contract with The Face Shop. The Face Shop mainly uses the cream of the crop Hallyu stars as their models. They have used big Hallyu stars such as Bae YongJoon, Kwon SangWoo, Jeon JiHyun, Go SoYoung, etc. Because of that, there is a lot of attention in the beauty cosmetic industry on Kim HyunJoong’s contract this time.

The Face Shop is a major low-mid priced cosmetic brand which recorded sales of 257.1 billion won last year, what is even more eye-catching is that their export business to Asia regions. With this contract, it is analyzed that Kim HyunJoong will confirm his position in Asia.

Because this CF contract is the first modeling/endorsement contract for Kim HyunJoong after his move to Bae YongJoon’s company Key East, it has gained attention. After it was known that Kim HyunJoong signed a 1 year exclusive contract for over 500 million won, a top-A-grade contract, all eyes and ears in the CF industry are on Kim HyunJoong. Kim HyunJoong will start his endorsement in Autumn-Winter, and will be making official announcement on his modeling/endorsement contract next month.

With Kim HyunJoong signing contract with The Face Shop, many are curious if Bae YongJoon will be his partner in the CF. Even though Bae YongJoon’s endorsement contract has ended, depending on whether if there is a re-contract, he might be appearing in the CF with Kim HyunJoong.

Kim HyunJoong is currently in the midst of filming for MBC drama ‘Mischievous Kiss’.

---------------------

Şarkıcı ve oyuncu olan Kim Hyun Joong Bae Yong Joon standartlarında bir CF modeli (reklam oyuncusu) oldu.

Kozmetik endüstrisine göre, Kim Hyun Joong geçtiğimiz günlerde Face Shop ile özel bir kontrat imzaladı. Face Shop ağırlıklı olarak en iyi Kore starlarını modelleri olarak kullanıyor. Bae Yong Joon, Kwon Sang Woo, Jeon Ji Hyun , Go So Young gibi büyük Kore starlarını kullandılar. Bu nedenle, şimdi kozmetik endüstrisinde Kim Hyun Joong’un kontratına çok fazla ilgi var.

Face Shop geçen sene 257.1 milyar won satış kaydeden düşük-orta fiyatlı önemli bir kozmetik markasıdır. Daha dikkat çekici olan şey ise Asya bölgelerine olan ihracatlarıdır. Bu kontratla birlikte, Kim Hyun Joong’un Asya’daki konumunu belirleyeceği analizi yapıldı.

Bu reklam filmi anlaşması Kim Hyun Joong’un Bae Yong Joon’un şirketi olan Key East’e geçtikten sonraki ilk mankenlik/ürün tanıtımı anlaşması olduğu için merak topladı. Kim Hyun Joong’un 500 milyon wondan fazlaya 1 yıllık özel bir anlaşma imzaladığı öğrenildikten sonra reklam filmi endüstrisindeki tüm gözler ve kulaklar Kim Hyun Joong’un üstünde. Kim Hyun Joong ürün tanıtımına sonbahar – kışta başlayacak ve gelecek ay modelliği/ürün tanıtımı hakkında bir açıklama yapacak.

Kim Hyun Joong’un Face Shop ile anlaşması üzerine birçok kişi Bae Yong Joon’un reklam filminde yer alıp almayacağı konusunda meraklı. Bae Yong Joon’un anlaşması sona erdiği halde tekrar bir anlaşma olup olmayacağına bağlı olarak Kim Hyun Joong ile birlikte reklam filminde oynayabilir.

Kim Hyun Joong bugünlerde MBC dizisi “Şakacı Öpücük” çekimlerinde.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder